Vita-Mixing Thru My Day

28 06 2010

Our new Red and Shiny New 5200 Vitamixer has been such a pleasure!

I try to keep everything affordable because if done properly owning a vitamix blender can not only enrich your diet but also your wallet.

I primarily shop for veggies at discount produce locations (in our area called farmers markets). I can walk out with 4 bags stuffed with veggies and fruits for under $15 most of the time. These fruits and veggies are used primarily in soups and smoothies and on occasion as snacks. Example of the discount: Red Bell Pepper bought at Sprouts:79 cents each on special/ Red Bell Peppers bought at Farmers Market: 79 cents a pound and it takes 3-4 to make up a pound. Good stuff.

When i get home from the store I chop up my fruits and freeze them immediately. This keeps them from going bad over the week of use and also makes it really easy to throw together a drink in 2 minutes.

This week I found Oranges for 25 cents a pound, nectarines for 39 cents a pound and apples for 79 cents a pound. I also was able to get kale for 79 cents a bunch and spinach for 49 cents a bunch.

So, this week those will be the flavor of my smoothies.

Morning Use: 1 cup of vanilla almond milk (flavor from vanilla bean), 1/2 recommended dose of the powders shown in below picture, 2 handfuls of frozen veggies and a bit of each fruit that I had frozen. I also sometimes add in a spoonful of coconut oil and vegetable glycerin. Water to create desired texture and 30 seconds blending. This will fill up 2 large cups for breakfast. One for Hubby and one for myself.

I rotate the protein powder source Bi-Monthly to keep from potential allergies developing.

Pre-Blending

The apples do not blend when cut as large as I cut them… do not freeze them.

Lunch: Normally we like to chew for lunch

Dinner: Dinners from the Vita-Mix consist of a variety of whatever is in the fridge soup or a cream of _____ soup made from the Vitamix Recipe Book.

My favorite combo was: Red jalapeno, garlic, a few red bell peppers, a few tomatoes, a few onions and pinto beans. I also used some veggies stock and a dash of red wine to impress my hubby. I took half of the cooked soup and put it into the vita-mix with a  gank of herbs and blended until creamy. Then I poured it back into the soup and WA-LA: Stuff Soup! Tingling to the palate and a textural feast for the eyes. All together the soup only cost about $3 to make sue to my thrifty produce places.

Snacks: My Fav-Or-Ite thing to do with my red bundle of joy is: A tray of icecubes, 2 tablespoons of instant coffee, 1 scoop of coconut oil and then flavored milk to desired consistency (maybe a cup to start)

Blend for about 30 seconds and it is a AMAZING summer coffee drink and I love it.

We actually had a MAD discount night when we saw a double feature at the drive in for $7 each person and I made kettle corn and garlic popcorn with the coffee drinks. Snacks only cost us about $1.50 because I made them and there was plenty left over.

I drink it to fast to include a photo!

Advertisements